Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

PHN – internetowy magazyn wyłaniający się z cienia

Do napisania tej wiadomości skusiła mnie przede wszystkim lektura Ancalimy, nowego fan zinu z Bydgoszczy. Nie chcę owijać w bawełnę i od razu wyjaśnię jak się rzecz ma. Od września 2006 roku Bractwo Rivendell, któremu przewodzę od czterech lat, wydaje własny internetowy magazyn tolkienistyczny. Pierwszych pięć numerów krążyło w okolicy ogólnej fantastyki. Numer szósty, o którym zaraz więcej, stanowi przełom. To właśnie począwszy od tego numeru skoncentrowaliśmy się szczególnie na kwestiach tolkienistyki.

Numer szósty PHN jest dostępny w sieci od początku maja tego roku. Nasz magazyn nie jest tak profesjonalnie przygotowany jak inne, choćby najnowsza Ancalima. Jednak pojawienie się w sieci nowego magazynu w formacie pdf, ośmieliło nas do przedstawienia naszej pracy tutaj. Mam nadzieję, że znajdzie ona swoich odbiorców także pośród czytelników.

Numer szósty PHN możecie pobrać tutaj. Poprzednie wydania, a także w przyszłości kolejne znajdziecie na stronie Bractwa Rivendell www.rivendell.toron.pl

Parma Hereno Nalmiristo (quen. Księga Bractwa Rivendell), gdyż tak brzmi pełna nazwa magazynu, to magazyn poświęcony aktualnie przede wszystkim światowi przedstawionemu w książkach Tolkiena, ale także zawierający rozważania na tematy okołotolkienistyczne. Całość przygotowywana jest głównie przez członków Bractwa Rivendell, choć pojawiają się także teksty oraz ilustracje innych osób.

Na swój sposób magazyn ten jest podobny do znanych nam już dobrze Aiglosa czy Simbelmyne, jednak nie posiada tak profesjonalnych pod kątem merytoryki tekstów. Śmiało przyznaję, że w porównaniu do autorów tekstów z wymienionych wyżej pozycji jesteśmy jedynie amatorami. Jednak zauważyliśmy, że i teksty prostsze, docierające do osób mniej rozumiejących zagmatwane kwestie humanistyczne czy filozoficzne, są także potrzebne w środowisku fanów. Do takowych także staramy się trafiać naszym magazynem.

Cały czas jesteśmy otwarci na współpracę z innymi. Czekamy na artykuły, eseje, grafiki czy zagadki, wesołe teksty, opowiadania. Ważnym kryterium jest jakikolwiek związek z Tolkienem i jego dziełami.

Przy okazji chciałbym zaznaczyć, że PHN nie jest w żadnej mierze konkurencją dla Ancalimy, Aiglosa, Simbelmyne czy innych magazynów. Cieszy mnie bardzo każdy kolejny magazyn, który może poszerzyć wiedzę fanów. Z przyjemnością pobrałem Ancalimę i przeczytałem od deski do deski. Uważam, że jest to kolejna, wspaniała inicjatywa, która zasługuje na wszelkie pochwały. Oby tak dalej!

Kategorie wpisu: Fandom tolkienowski, Nowości wydawnicze, Pliki do ściągnięcia, Twórczość fanów

2 Komentarzy do wpisu "PHN – internetowy magazyn wyłaniający się z cienia"

Eldil, dnia 19.07.2009 o godzinie 10:59

O! Widzę, że i Thoron-Thalion coś napisał 😉

Thoron-thalion, dnia 25.07.2009 o godzinie 16:18

Ano napisałem :)

Zostaw komentarz