Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Namárië, Ojcze Chrzestny!

Fiński lingwista tolkienowski, Petri Tikka, autor ciekawej strony Men Eldalambínen, łączy swoje zdolności językowe z dobrym głosem i humorem. Oto zaskakująca interpretacja pieśni J.R.R. Tolkiena pt. Namárië, czyli Lamentu Galadrieli w języku quenya (tekst znajdziecie w książce Władca Pierścieni, t. I, rozdz. „Pożegnanie z Lórien”). Petri śpiewa: Ai laurië lantar lassi súrinen…, czyli ‚Ach, lecą z wiatrem złote liście’. Posłuchajmy, zobaczmy, uśmiechnijmy się:

Kategorie wpisu: Adaptacje tolkienowskie

11 Komentarzy do wpisu "Namárië, Ojcze Chrzestny!"

Nero, dnia 17.01.2009 o godzinie 16:54

To jest epickie! Klasyka z klasyką. 😀

Raferian, dnia 17.01.2009 o godzinie 18:06

-Już parę lat temu powiedziałem, że Al Pacino ma w sobie coś z Feanora… Może któregoś dnia doczekam się klipu w którym ktoś przemontuje kosz z pomarańczami, na koszyk Silmarilli… Nagle ‚Silmarillion’ jeśli idzie o posmak nabrałby zabarwienia kawy… 😉

Ale zgadzam się z Nero. ‚Klasyka z klasyką’ w nad wyraz dobrym tonie.
-R :)

Galadhorn, dnia 17.01.2009 o godzinie 20:36

A jak ciekawie zaśpiewane! Zważywszy, że Petri nie jest śpiewakiem operowym :-)

ondotambaro, dnia 18.01.2009 o godzinie 1:01

As a non-Polish-speaker, I have little idea of what you’re saying, but it appears to be mostly good. I’ll comment even with this serious handicap. This video is actually not meant to be humorous, at least not intristically. There is, of course, „humour” (interesting parallels) in the connection between The Godfather and Middle-earth. Even though I’m not an opera singer, I am a son of an opera conductor. Not that that brings one singing ability. If I might ask, what does „zaśpiewane” mean?

Galadhorn, dnia 18.01.2009 o godzinie 9:41

Dear Petri, thank you for your visit and your comment. Yes, the comments are good. Nero said: „This is epic! The classics with the classics”. Rafer wrote: „(…) I agree with Nero. (…) Sung in a very good mood”. I wrote: „And how interesting singing. Especially when you know that Petri is not an opera singer”. (Sorry for my English – I hope these translations express the sense of the Polish sentences).

I am delighted with your interpretation, Petri. Your song was also in our Elendili FM broadcast yesterday. Thanks for good job! And we want more! :)

ondotambaro, dnia 18.01.2009 o godzinie 16:23

I’m very glad that you liked it so much! Classics with classics, indeed: it was very interesting to find this connection between these two disparate worlds. Who would have guessed that Namárië can be sung with The Godfather theme? It seems that I have an audience, so I’ll certainly give you more music in the future! :-)

Galadhorn, dnia 18.01.2009 o godzinie 16:27

Petri, and how did you find out that these two classics fit each other? Did you try with other music to accompany the words of „Namárië”?

Yesterday we broadcasted Scandinavian music in Elendili FM including such Finnish artists as Värttinä and Gjallarhorn. The Polish tolkienists love Finnish music, Petri, including your singing :-)

ondotambaro, dnia 19.01.2009 o godzinie 21:45

I think I discovered this connection when I ordered The Godfather theme as a ringtone to my mother’s cellphone. :-) Then it just struck me, because I recognized a common rhythm. Also, Namárië is often in my mind. At first I thought it was probably just the first two lines that fit into the theme. But later I listened to the full music on YouTube, and lo and behold, every line fit beautifully into the melody! And in a dramatic fashion as well.

zx, dnia 20.01.2009 o godzinie 15:22

Petri, just a better mic and it would be great. I’m mostly impressed by the connection, the idea and the performance in general. Just… love those creative minds! 😀

Nero, dnia 20.01.2009 o godzinie 19:37

BTW: Maybe someone will make a mic between Imperial March (or another Star Wars music) and another elvish song? That would be great! 😀

ondotambaro, dnia 21.01.2009 o godzinie 14:14

Thanks again! It’s been my intention to get a better mic for a long time, and I’ll probably get one soon. And Nero, that is a brilliant idea! But I can only think of combining Narqelion with the Imperial March. It actually fits a little bit. 😉