Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Inklingowie z Oksfordu, czyli nowość lipca 2009

Źródło: The Tolkien Library

inklings_oxfordChcemy zwrócić Waszą uwagę na nowe cenne wydawnictwo, które ukaże się w wakacje tego roku. Książka nosi tytuł The Inklings of Oxford: C.S. Lewis, J.R.R. Tolkien, and Their Friends (Inklingowie z Oksfordu: C. S. Lewis, J.R.R. Tolkien i ich przyjaciele’). Wydawnictwo ma miękką okładkę, 173 strony i około 200 kolorowych ilustracji. Wydaje ją oficyna Zondervan Publishing House, a premiera jest planowana na 1 lipca b.r. (ISBN-10: 0310285038, ISBN-13: 978-0310285038).

Po omawianej już tutaj książce Tolkien’s Oxford mamy nową pozycję, która poszerza naszą wiedzę o uniwersyteckim mieście, w którym żyli i tworzyli Inklingowie.

Książka ma być niczym spacer w towarzystwie znanych chrześcijańskich pisarzy. Wraz z Lewisem i Tolkienem przejdziemy wąskimi średniowiecznymi ulicami Oksfordu do Kolegium św. Magdaleny, gdzie pisarze czytali towarzyszom fragmenty swoich rękopisów, do pubu „Eagle and Child”, który był ulubionym miejscem spotkań Inklingów i do wielu innych inklingowskich miejsc w Bovadum (jak po łacinie nazywał swoje miasto Tolkien). Fotografie zamieszczone w tej pracy wprowadzą nas w fascynujący świat Inklingów, wiążąc ich słowa z miejscami, których je wypowiadano, gdzie toczyły się dyskusje o teologii, filozofii, mitach Północy, sagach islandzkich i gdzie powstawała klasyka współczesnej powieści fantastycznej.

The Inklings of Oxford pogłębi na pewno naszą wiedzę o wyjątkowych osobowościach, jakimi byli pisarze z kręgu Inklingów.  Książka ma zawierać również cenne mapy, które pomogą turyście odnaleźć odpowiednie miejsca na terenie Uniwestytetu i w jego okolicach.

Pracę polecamy wszystkim miłośnikom literatury Tolkiena!

Kategorie wpisu: Biografia Tolkiena, Nowości wydawnicze

4 Komentarzy do wpisu "Inklingowie z Oksfordu, czyli nowość lipca 2009"

Telperion, dnia 17.01.2009 o godzinie 14:24

Zapewne kupię, Oksford urzekł mnie. Ciągle pamiętam ten chłodny dzień w ogrodzie botanicznym, majestat i piękno poszczególnych kolegiów, ciasne zaułki ulic, Eagle and Child….

Galadhorn, dnia 17.01.2009 o godzinie 14:37

Ja uwielbiam spacery Addison’s Walk przy Magdalen College. Pamiętasz, Telperionie, jak tam wtedy było pięknie? I jak z całą naszą Drużyną wpadliśmy do kawiarni w dawnym klubie wioślarskim przy kolegium?

Oksford ma swój czar. Odkrywa się go przy każdej wizycie.

Galadhorn, dnia 21.10.2009 o godzinie 8:32

Książka ma dobre recenzje, np. tutaj: http://blogcritics.org/books/article/book-review-the-inklings-of-oxford/

Galadhorn, dnia 19.11.2009 o godzinie 1:00

Mam ją od dziś! To będzie ozdoba mojej kolekcji. Nastrojowe, piękne fotografie, wyjątkowo ciekawy tekst, mapy z wędrówkami tolkienowsko-lewisowskimi w różnych częściach Oksfordu. Absolutny mus dla każdego tolkniętego!

Zostaw komentarz