Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Umiłowanie tolkienowskiej grozy…

Informacja z ostatniej chwili! Wrocławianie i Dolnoślązacy, macie jeszcze szansę zdążyć. Jutro w godzinach wczesnopopołudniowych w Katedrze Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego rozpoczyna się dwudniowa konferencja naukowa pt. „Groza”. Jest to wydarzenie z cyklu konferencji pt. „Społeczno – kulturowe mechanizmy kreowania emocji”.

I uwaga, o godz. 13:00, na samym początku konferencji pojawi się temat tolkienowski. Nasza droga przyjaciółka, Agnieszka Tańczuk (wszyscy trzymamy za Ciebie kciuki, Melineo!), wygłosi wykład pt.  „Umiłowanie grozy pół-śmierci w powieści i filmie Władca Pierścieni J.R.R. Tolkiena”. Gdzie odbędzie się konferencja? Oto namiary: Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, ul. Szewska 36, Wrocław, sala 208. Więcej szczegółów tutaj, a w pliku plan konferencji.

A zatem już jutro, o 13.00 sala konferencyjna zapełni się grozą Nazgúli, Upiorów Kurhanów, Tolkienowych upiorów… W imieniu Melinei zapraszamy!

Kategorie wpisu: Wydarzenia

8 Komentarzy do wpisu "Umiłowanie tolkienowskiej grozy…"

Kamila, dnia 25.11.2008 o godzinie 18:39

Ech, szkoła jak zwykle przeszkadza mi w edukacji 😛

tallis, dnia 25.11.2008 o godzinie 21:29

Masz racje :) Szkola często przeszkadza w edukacji, nie ma się czasu na własną edukację, bo trzeba odrabiać jakies durne zadania :)
poz
tal

Nol, dnia 25.11.2008 o godzinie 23:41

Jak to się dzieje, że najpierw potępia się innych za takie zainteresowania, a potem się zaprasza na konferencje na temat dokładnie taki, za jaki się potępiało?

Galadhorn, dnia 26.11.2008 o godzinie 8:29

Potępia? Kto potępia ludzi? Pokaż tylko, Nolu, a zaraz się tym niegrzecznym kimś zajmiemy :-)

Żałuję, że nie mogłem posłuchać wykładu Melinei, bo samego mnie od bardzo dawna interesuje źródło umiłowania grozy wśród czytelników Tolkiena i widzów Jacksona. Agnieszka – z którą od lat miałem przyjemność współpracować przy przybliżaniu filmów Jacksona polskim widzom :-) – obiecała mi, że napisze tu kilka słów relacji. Pozdrawiam wszystkich!

Melinea, dnia 26.11.2008 o godzinie 19:52

Witam serdecznie wszystkich!

Już od dwóch lat, w ramach studiów doktoranckich, staram się przybliżyć wszystkim ze światka poważnych naukowców, naszą pasję. Konferencja na temat grozy była najlepszym przykładem na to, żeby opowiedzieć o tym, co mnie najbardziej fascynuje w twórczości Tolkiena, czyli pół-śmierć. Uważam, że to nie śmierć przeraża w utworach Tolkiena, który przecież traktuje ją jako łaskę. To, co wywołuje dreszcze i prawdziwą grozę to właśnie stan zawieszenia między życiem a śmiercią, to te postacie, które dotknęły śmierci, ale nie osiągnęły pełni nieśmiertelności i jako Upiory Pierścienia, Upiory Kurhanów i Umarli snują się w przestrzeni aśmiertelności. Starałam się przybliżyć zebranym na konferencji naukowcom tekst Władcy Pierścieni, ale również obraz filmowy, zainspirowany tym tekstem. W tym celu przeglądnęłam skrupulatnie setki stronic powieści i setki minut filmu (och jak ja to lubię!!!) i wybrałam najbardziej przerażające i najbardziej oryginalne metafory i epitety. Podzieliłam je na grupy dla uniknięcia bałaganu na elementy, które mówią o grozie wprost, tajemniczość, która wynika z celowych niedopowiedzeń Tolkiena, a także na te środki literackie, które oddziaływają na zmysły wzroku, słuchu, dotyku, a także elementy krajobrazu i przedmioty wzbudzające grozę. Musiałam się mocno ograniczyć, żeby się nie rozgadać, gdyż miałam tylko 20 minut na wystąpienie, ale udało mi się powiedzieć to, co najciekawsze. Organizatorka konferencji zna mnie, gdyż już po raz trzeci występuję na jej konferencji i za każdym razem z jakimś ciekawym wątkiem fantasy. Niestety nie udało mi się zostać na dyskusji, więc nie wiem czy krytykowano mój referat czy nie, ale myślę, że się podobało, zwłaszcza, że pokazałam coś zupełnie innego w postaci prezentacji multimedialnej i fragmentów filmu. Chętnie podzielę się prezentacją, jeżeli ktoś chciałby ją zobaczyć.

Jednocześnie mam wielką prośbę. Mój artykuł ukaże się w tomie pokonferencyjnym i Profesor żałowała, że obrazki np. Johna Howa i innych twórców nie moga być opublikowane z moim artykułem, gdyż nie mamy do nich praw autorskich. Wiem, że wielu z Was pięknie maluje i szkicuje. Jeżeli macie jakieś ciekawe rysunki tych trzech grup postaci i chcielibyście, żeby znalazły się one w takiej pozycji z moim tekstem, proszę o kontakt na mail: melinea@poczta.onet.pl.

Razem zwojujemy świat i pokażemy wszystkim, że fantasy rocks!!!

Pozdrawiam wszystkich.
Melinea.

Nol, dnia 26.11.2008 o godzinie 20:10

Skoro prosisz o przykład, Twoje słowa:
„Jeżeli Zair wybrała to słowo bez świadomości jego złych konotacji, to dobrze, żeby wiedziała, jaki jest kontekst jego pojawienia się w legendarium. Pojawia się natomiast pytanie, za jakim Cieniem/cieniem tęskni Zair Ugru-nad (’Tęskniąca za-Cieniem’), którą znamy jako odtwórczynię Nazgúla, która nosi na palcu Pierścień Jedyny. Z tym, że na to pytanie niech najlepiej Zair odpowie sobie sama.”
Insynuacje, traktowanie jak dziecko dorosłej osoby, obraźliwy ton (tryb rozkazujący w trzeciej osobie z emfazą, pytania retoryczne ze wskazaniem na swoją rację), obmowa. Wszystko posłodzone troską o dobro bliźniego. Tak, dla co najmniej średnio inteligentnego człowieka, powyższe Twoje zdania są potępiające. Co prawda nie wprost, ale przy użyciu chwytów retorycznych.

Galadhorn, dnia 26.11.2008 o godzinie 22:05

Melineo, dziękuję za świetną relację. :-)

Nolu, tamtą dyskusję zakończyliśmy, a ja o nieobecnych nie będę się wypowiadał (a musiałbym tak zrobić dla obrony swojego stanowiska) :-(

Co do meritum, Nolu, uważam za błąd fascynowanie się złem tego czy tolkienowskiego świata, jednak z powodów przeróżnych (ciekawość świata, z powodów zainteresowań religijnych i psychologicznych) interesują mnie źródła takiej postawy. Konferencja, na której wystąpiła Melinea, mogłaby mi wyjaśnić na pewno wiele rzeczy. I na pewno taka konferencja, a na niej wykład Melinei, nie służyły propagowaniu tylko zrozumieniu, a groza to co innego niż zło. Dlatego nie rozumiem tej zaczepki (jeżeli chcesz wyjaśnić jej sens, proponuję przejść na maila lub gg).

Melineo, jeszcze raz dziękuję za wiadomość o tej konferencji i za Twoją obszerną relację.

G.

tallis, dnia 30.11.2008 o godzinie 0:09

Chętnie podzielę się prezentacją, jeżeli ktoś chciałby ją zobaczyć.

Oo, to ja bym b.chciała, jeśli można jakoś ją wypożyczyć czy przegrać czy zgrać, bo akurat wyjechałam w środe :(
poz
tal

Zostaw komentarz