Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Värttinä wkrótce w Polsce

Värttinä

 Już 13 czerwca 2008 będziemy gościć w Polsce słynny fiński zespół Värttinä znany miłośnikom Tolkiena m.in. z kompozycji do musicalu The Lord of the Rings. Zespół weźmie udział w pierwszej edycji poznańskiego fetiwalu Ethno Port prezentującego największe gwiazdy coraz bardziej popularnego nurtu muzycznego world music. Na koncercie będzie obecna reprezentacja redakcji Simbelmynë, więc w kolejnym numerze możecie spodziewać się obszernej relacji z koncertu.

Bilety w cenie 15 zł (dzień, w którym gra Värttinä) lub 30 zł (karnet na cały festiwal) dostępne są w kasach poznańskiego Centrum Kultury „Zamek” oraz w sprzedaży internetowej. Więcej: www.ethnoport.pl

Värttinä powstała w 1983 roku w Fińskiej Karelii jako dziecięcy zespół folkorystyczny. Grupa wykonywała tradycyjne pieśni ludowe w nowych aranżacjach, co przyniosło jej w Finlandii ogromną popularność i tytuł „zespołu roku”. Przez 25 lat istnienia kilkakrotnie zmieniał się skład grupy. Dziś tworzy ją dziewięć osób: trzy wokalistki oraz sześciu muzyków. Oprócz składu ewoulowała także twórczość zespołu. Korzenie Värttiny tkwią nadal w fińskim folklorze regionu Karelia i innych tradycjach ugrofińskich, natomiast repertuar i styl wykonywania to zupełnie nowa, oryginalna jakość.
Od lat 90. grupa z wielkim sukcesem koncertuje poza granicami Finlandii, wszędzie zdobywając znakomite recenzje. Ich występ to „atak muzyczny o sile huraganu” pisał New York’s Newsday. Värttinä to zespół „całkowicie fiński, a równocześnie światowy” twierdził magazyn Billboard.
Grupa ma na koncie jedenaście albumów; ostatni z nich „Miero” /2006/ został wydany przez Real World Records – wytwórnię Petera Gabriela. W latach 2003-2005 zespół brał udział w komponowaniu muzyki do teatralnej adaptacji „Władca Pierścieni”.
skład zespołu:
Susan Aho – wokal
Mari Kaasinen  – wokal
Johanna Virtanen  – wokal
Janne Lappalainen  – bouzouki, saksofon
Hannu Rantanen  – kontrabas
Markku Lepistö  – akordeon
Lassi Logren  – skrzypce
Toni Porthen  – perkusja
Antto Varilo  – gitara, instrumenty smyczkowe

www.varttina.com (info ze strony organizatora)

Kategorie wpisu: Informacje medialne, Wydarzenia

4 Komentarzy do wpisu "Värttinä wkrótce w Polsce"

Telperion, dnia 23.05.2008 o godzinie 8:44

Värttinä i Oumou Singare…. Ciągle się zastanawiam.
Poznań zyskuje kolejny świetny festiwal. Polecam rozejrzeć się za biletami, dziedziniec zamkowy jest jednak dość mały….

tomgoold, dnia 23.05.2008 o godzinie 8:49

A to będzie na dziedzińcu zamkowym? Bo na stronie organizatorów jest tylko mowa o Starym Korycie Warty:)

Sirielle, dnia 23.05.2008 o godzinie 9:54

Może i ja się pojawię.

Sirielle, dnia 25.05.2008 o godzinie 16:13

Informacja o festiwalu i biletach on-line i nie tylko – nie powinno ich zabraknąć:
http://www.lastfm.pl/event/562790

Zostaw komentarz