Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Wyniki ankiety pt. „Popularność Władcy Pierścieni w Polsce”

W ostatnich dniach jedna z tolkienistek o wdzięcznym pseudonimie Morathii, przeprowadziła wśród polskich tolkienistów z dwóch najpopularniejszych forów dyskusyjnych – Elendilich i Hobbitonu – ankietę pt. „Popularność Władcy Pierścieni w Polsce”. W głosowaniu wzięło udział ponad 100 osób, co jest dobrym wynikiem, jak na fandom tolkienowski obecny w internecie (najczęściej do różnych akcji jesteśmy w stanie namówić zaledwie 50-60 osób). Ankieta ma posłużyć powstającej właśnie pracy magisterskiej. Wyniki są bardzo ciekawe, a obejrzeć je możecie tutaj.

Okazuje się, że do przeczytania Władcy Pierścieni najczęściej namawiają nas znajomi. Dla znacznej większości prawie 80% respondentów przygoda z Tolkienem zaczęła się od książki, a nie od filmu (podobne wyniki zanotowano kiedyś w ankiecie u Elendilich). Wśród respondentów największe notowania ma tłumaczenie książki pani Marii Skibniewskiej. Film Petera Jacksona przeciętny respondent opisuje jako bardzo dobry i dobry. Zdaniem respondentów popularność ekranizacji przekłada się bardzo znacząco lub znacząco na popularność książki J.R.R. Tolkiena, ale książka jest oceniana jako wybitnie bardziej wartościowa od filmu. Wśród miłośników Tolkiena, którzy wzięli udział w ankiecie najpopularniejszą formą ekspresji fanowskiej jest pisanie tzw. „fanfików” (opowiadań fanowskich), a na drugim miejscu sztuki plastyczne. Wśród najpopularniejszych polskich stron tolkienowskich króluje Niezapominka (ponad 50% respondentów uznało ją właśnie za najlepszą), na drugim miejscu Forum Elendilich (około 20%), a potem Forum Hobbitonu (ok. 10%) i Ostatni Przyjazny Dom (ok. 5%). Niestety nasz serwis znalazł się dopiero na 7 pozycji z niecałymi 2 procentami głosów. Musimy zatem mocniej się starać, żeby zdobyć u Was więcej życzliwości.

Warto poznać szczegółowe wyniki ankiety, choćby po to, żeby przeczytać, co Wam się podoba, a co nie w ekranizacji Petera Jacksona. Zapraszamy w imieniu Morathii.

Kategorie wpisu: Fandom tolkienowski

9 Komentarzy do wpisu "Wyniki ankiety pt. „Popularność Władcy Pierścieni w Polsce”"

Ivellios, dnia 14.05.2008 o godzinie 10:35

Przyznam, że nie wiedziałem o tej ankiecie. Była trochę za słabo zareklamowana, przez co myślę, że było znaczniej mniej uczestników niż mogło być w rzeczywistości (choćby nawet dlatego że wziąłbym w niej udział ja i moi znajomi nie związani z Elendilimi ani Hobbitonem). Na przyszłość wypadałoby więc trochę bardziej rozpropagować wieść o takim pomyśle ankiety.

Co się zaś tyczy popularności stron, to jeden z głosó był naznaczony komentarzem, że to pytanie jest bez sensu, bo ankieta była głównie pokazana na Elendilich (pewno na Hobbitonie też), co za tym idzie, wyniki w tej kwestii były nieco przekłamane (choć przyznam, że trudno o inne serwisy, które by mogły być lubiane). A jednak mogłoby się tam pojawić więcej stron. Czy też właśnie for!
Do wyników podchodziłbym z ostrożnością.

Halcatra, dnia 14.05.2008 o godzinie 17:47

No cóż, link do ankiety był podawany nawet na sb, i to kilkakrotnie. Nie wiem, jak inaczej Autorka miała ją reklamować, bo chyba nie przez wysyłanie do każdego osobno maila. 😉

Ivellios, dnia 14.05.2008 o godzinie 18:21

Na elendilionie bym zobaczył, to bym miał wiedział… a w końcu Elendilion po to jest 😀

Conducator, dnia 15.05.2008 o godzinie 1:48

Jeden z sześciu głosów na Łozińskiego jest mój 😛

A co do wiarygodności ankiety – cóż, jeżeli tematem miała być popularność „Władcy” w Polsce, to trudno powiedzieć, żeby wyniki odpowiadały rzeczywistości. Należałoby przepytać – wedle zasad – po kilkunastu reprezentantów każdej z grup społecznych, statystycznego dresiarza, sprzątaczkę, handlarza straganowego i posła. A przeprowadzono ją w końcu głównie pośród takich fanatyków jak my 😉 Ale gdyby tytuł brzmiał: „Tolkieniści a Władca Pierścieni”, to może…

Telperion, dnia 15.05.2008 o godzinie 9:06

A ten Ivellios na Elendilich to nie Ty? Ciekawe..
Conducatorze calkowicie sie z Toba zgadzam, co to za badanie popularnosci J.R.R Tolkiena wsrod jego fanow…

Tallis Keeton, dnia 15.05.2008 o godzinie 15:49

to tak, jakby o popularnosc czytelnictwa pytac czytelników, chodzących do galerii czy muzeów pytac o popularnosc tego typu atrakcji, a fanów lotniarstwa o popularnosc lotni :)

Tornene, dnia 15.05.2008 o godzinie 19:34

„reprezentantów każdej z grup społecznych, statystycznego dresiarza, sprzątaczkę, handlarza straganowego i posła.” – Czyli równamy do dołu tendencją spadkową? :)) nmsp.

A co do ankiety… Kiedy widzę morię, gandalfa, froda i całą resztę małoliterkowych stworków i miejsc, to mnie nosi, a na pytania nie odpowiedziałbym w związku z tym z czystej przekory. Taki już ze mnie dewiant. 😉

Conducator, dnia 15.05.2008 o godzinie 23:16

Tornene, to raczej sinusoida, z tym że gdzieś w dolnych partiach osi rzędnych 😉
Chyba z tymi „frodami” to sprawa oprogramowania 😉

morathii, dnia 19.05.2008 o godzinie 9:58

Hmm… to może ja wyjaśnie jeden punkt. Trochę przespałam temat :) Badanie popularności „Władcy Pierścieni” i związku książki z filmem z zamierzenia było badaniem, w którym udział miały wziąć osoby „zainteresowane” tematem, czyli właśnie fani Tolkiena i jego książek. Jaki sens pytać „Które tłumaczenie Ci się podobało” kogoś, kto książki nie widział na oczy? Tak samo, kiedy pytałam o to, co się podoba i nie podoba w filmie, chodziło mi o odpowiedzi głównie tych osób, które mają porównanie z książką. Jeśli ktoś się nie interesuje Tolkienem w stopniu większym niż tylko czytanie jego książek, nie wiedziałby co odpowiedzieć na pyt. o stronach internetowych, czy formie twórczości fanowskiej. Może rzeczywiście samo hasło „Popularność WP w Polsce” nie było trafione, ale gonił mnie czas i jakoś tak wyszło. I zgadzam się tu z Conducatorem, że temat „Tolkieniści a WP” jest bardziej adekwatne.
Reklama słaba, to też fakt, no ale jak napisała Halcatra, trudno pisać do każdego z osobna, dlatego umieściłam link na dwóch największych forach (plus molestowanie własnych znajomych którzy znają WP), i czekałam na wyniki.
Rezultaty w ciągu trzech dni i tak przerosły moje oczekiwania – trochę żałuję, że ściągnełam ankietę tak szybko, bo jak widać mogło być lepiej, ale znów – goni mnie czas. I promotor.
Jeszcze raz dziękuję wszystkim, którzy wzięli w niej udział! :)

Zostaw komentarz