Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Almanach już w sprzedaży

aiglos.jpgZnana jest już zawartość IX numeru almanachu tolkienowskiego Aiglos. Przekonajcie się sami dlaczego warto go zamówić. Ten dziewiąty już numer zawiera aż 160 stron naprawdę ciekawie zapowiadających się artykułów, esejów, poezji i fanfików, wywiadów oraz recenzji. Jednym słowem – polecamy!

ARTYKUŁY I ESEJE

*Refleksja nad człowiekiem, conditio humana w Śródziemiu i naszym świecie -Jan Oko ‚Galhen’
*Dziewięć dla śmiertelników… – Ulairi oczami człowieka Anita Weber ‚Zâir-Ugru-nad’
*Archetyp ‚władcy gnuśnego’ we „Władcy Pierścieni” J.R.R.Tolkiena Andrzej Wicher
*Słowo, moc i wola czyli magia u Tolkiena Anna Adamczyk-Śliwińska ‚Nifrodel’
*Los, przeznaczenie, doom, destiny, fate – krótkie spojrzenie na problem losu, wolnej woli i Opatrzności we Władcy PierścieniKarolina Stopa-Olszańska ‚Melinir’
*Tolkien: polityka w świetle mitu– Tadeusz A. Olszański ‚Halbarad Dunadan’
*Trzech panów w łódce, nie licząc HuanaKatarzyna Chmiel-Gugulska ‚Kasiopea’


FANFIKI, POEZJE i INNE

„Ludzie” Tekla Cichocka ‚Tici’
Wybór poezji autorstwa Katarzyny Wojdak ‚Avari’, Anny Adamczyk-Śliwińskiej ‚Nifrodel’, Katarzyny Staniewskiej ‚Elring’ i Dawida Lipki-Złotnickiego ‚Numenelena’ oraz Komiks Scena z życia smoka, czyli która gadzina (straszy Turina) Izabeli Kamińskiej ‚Elenai’

Wydarzenia oraz zagadki tolkienowskie autorstwa Katarzyny Wojdak ‚Avari

WYWIADY I RECENZJE

*Wywiad z profesorem Michałem BłażejewskimAnna Adamczyk-Śliwińska ‚Nifrodel’
*Szlakiem Tolkiena (Robert S.Blackham, The Roots of Tolkien’s Middle Earth) – Tom A. Shippey
Poszukiwanie duchowości w tolkienowskiej subkreacji (Christopher Garbowski, Recovery and Transcendence for the Contemporary Mythmaker. The Spiritual Dimension in the Works of J.R.R. Tolkien.) – Michał Leśniewski ‚M.L’
*„Wikingowie w czasach wiktoriańskich: czyli opowieść o pewnej fascynacji (Andrew Wawn, The Vikings and Victorians. Inventing the Old North in 19th-Century Britain) – Michał Leśniewski ‚M.L’

GRAFIKI

Jenny Dolfen
‚Ellaine’
‚Tuuliky’
‚Kasiopea’
‚Karolina Stopa-Olszańska’ Melinir’
Izabela Kamińska ‚Elenai’
Katarzyna Wojdak ‚Avari’

Więcej informacji oraz krótkie streszczenie artykułów możecie znaleźć na stronie Aiglosa (zamówienia – tutaj)

Kategorie wpisu: Fandom tolkienowski, Nowości wydawnicze, Twórczość fanów

14 Komentarzy do wpisu "Almanach już w sprzedaży"

Zair Ugru-nad, dnia 07.02.2008 o godzinie 22:49

Chciałabym dodać co nieco – wśród prezentowanych w tym numerze Aiglosa grafik są grafiki autorstwa Tuuliky. Tuuliky jest niezwykle utalentowaną rysowniczką, a jej prace można oglądać w jej galerii na DeviantArt. Oto adres: http://tuuliky.deviantart.com – osobiście bardzo polecam :-)

Nolimon, dnia 07.02.2008 o godzinie 23:04

Aaa, to ona :) już mam w favach jej Luthien 😀 przyłączam się do rekomendacji! 😀
Aiglosa zamawiam na dniach :)

czaki, dnia 08.02.2008 o godzinie 16:08

A ja już zamówiłem dziś. :) Czekam z niecierpliwością na przesyłkę :)

Feahisim, dnia 14.02.2008 o godzinie 22:34

Ja zrobiłem przelew 22 stycznia, moja cierpliwość jest testowana. Oby z pozytywnym zakończeniem

eowyn, dnia 16.02.2008 o godzinie 12:13

Aiglos wart jest troszkę cierpliwości 😉 przekonałam się o tym pół roku temu i tym razem też się skusiłam na zamówienie. 😉

Galadhorn, dnia 18.02.2008 o godzinie 10:47

Z przyjemnością przeczytam. Spróbuję zdobyć ten numer przed jakimś większym wyjazdem. Pozdrowienia!

eowyn, dnia 19.02.2008 o godzinie 14:24

O, to już Aiglosy podochodziły? Ja na mailu jeszcze nie mam nawet potwierdzenia wpłaty, a pieniądze przelewałam w banku w zeszły poniedziałek…

Gilraen, dnia 19.02.2008 o godzinie 18:24

Ja zamówienie zrobiłam w połowie stycznia i czekam, czekam.. Ale jeśli „cierpliwość jest kluczem do szczęścia”, to jak już dostanę najnowszego Aiglosa – oj, będę szczęśliwa. Szkoda tylko, że na następny numer trzeba będzie znów dłuugo czekać.. 😉

eowyn, dnia 20.02.2008 o godzinie 19:29

Ha, pieniądze doszły. Mail z potwierdzeniem też 😀

M.L., dnia 21.02.2008 o godzinie 3:33

Gilraen, tylko do lipca. Letnie jak dotej pory sie nie spóźniały. 😀

Pozdrawiam

M.L.

Gilraen, dnia 21.02.2008 o godzinie 16:00

To moje małe zniecierpliwienie wynika jedynie ze sympatii i szczerej chęci zapoznania się z kolejnym numerem Aiglosa, ponieważ każdy wcześniejszy był dla mnie szczególnie zajmującą lekturą.
Pozdrowienia;)

M.L., dnia 21.02.2008 o godzinie 17:28

Domyslałem się. :DD

Myslelismy kiedyś o tym, żeby to był kwartalnik, ale sa dwa problemy:
1) Teksty. Nawet przy formule półrocznika i mimo, że redaktorzy dostarczaja znacznej częsci tekstów, czasami pojawiają się problemy. Na razie dajemy sobie z tym radę, ale przy kwartalniku, pewnie nie dalibyśmy sobie rady i pojawiłby się problem częstotliwość, czy regularność. Woliny to drugie. 😀
2) Czas. Przygotowanie każdego numeru znajmuje nam w sumie około 3 miesięcy, a każdy z nas ma jeszcze swoje inne, ważniejsze zajęcia. Przy wiekszej częstotliwości byśmy się nie wyrobili. Udałoby się nam wydać dwa, trzy, moze cztery numery, a potem by się coś walneło.

Obecna formuła jest kompromisem, który jak na razie się sprawdza. Jestesmy względnie regularni i jak na razie zachowujemy ciagłość, jednoczęsnie potencjali autorzy wiedzą, że nie będe czekac dłużej niż rok na publikacje, co jest maksymalnym, akceptowalnym czasem.

Pozdrawiam

M.L.

Zair Ugru-nad, dnia 28.02.2008 o godzinie 10:17

Wczoraj, w środę przyszło awizo na paczkę z zamówionymi Aiglosami 😉 Jak na naszą pocztę, tydzień i dwa dni na paczkę tzw ekonomiczną to całkiem niezłe osiągnięcie 😉

Tallis Keeton, dnia 04.03.2008 o godzinie 20:39

Własnie czytam. Cudności :) Najperfidniejsze są recenzje, bo ma się po nich smaka na recenzowane książki, a kaski i czasu na nie nie ma już tak wiele :) Z numeru na numer wygląda mi na to, że jest coraz większa ilość tekstów wartych nie tylko 1 razowego przeczytania. Najbardziej zajęły mnie:
„Archetyp gnuśnego władcy” – czyli to, co fan Tolkiena o archeologicznych i historyczno-prawnych zapędach lubi najbardziej – wykaz ciekawych a za rzadko przypominanych postaci wczesnośredniowiecznej Europy :) „Ulairi oczami człowieka” – autorka minęła się chyba z powołaniem, bo zamiast z zawodu zająć się skałą, glebą i kamieniem powinna zająć się psychopatologią. :) Aha, jeszcze
„Trzech panów w łódce” Kasiopei – fantastyczny tekst. A może by tak przerodził się w 1 część cyklu o rozmaitych kontrowersyjnych postaciach – w którym autorka upomni się o tych za bardzo znielubianych a odbrązowi tych za bardzo uwielbianych?
A sceny z życia Lolfów są jak wisienka na torcie :)
Dzięki wam :)
poz :)
tal