Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Ainulindale na wielką orkiestrę synfoniczną …

festival2.jpgNa forum Hobbitonu pojawiła się taka oto informacja (autorką wpisu jest Zair Ugru-nad)

Dnia 17.02.2008 r. (niedziela) o godz. 20:00, w sali filharmonii wrocławskiej na koncercie w ramach festiwalu Musica Polonica Nova odbędzie się wykonanie utworu autorstwa Roberta Kurdybacha pt. Ainulindale według Silmarilliona J.R.R. Tolkiena na wielką orkiestrę symfoniczną. Wykonawcami będą Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia i Telewizji pod dyr. Jerzego Maksymiuka.
Cała kompozycja trwa ok. 25 minut i jest ściśle wzorowana na 1. rozdziale mitologii Silmarillion. Muzyka ta oparta jest na naturalnym wzorcu muzycznym, jakim jest niezmienialny naturalny szereg tonów harmonicznych, na którym opiera się cała akustyka instrumentalna. Ponadto w tym utworze starałem się uniknąć „skażenia“ muzyki wzorcami hollywoodzkimi (muzyka filmowa) czy etnicznymi, które to inni twórcy upodobali sobie do zastosowaniu przy tematyce związanej z dziełami Tolkiena.

Utwór wykonany będzie w wersji „podstawowej“ czyli bez pogłębienia o wątki muzyczne które uzupełniają Muzykę Ainurów a są zawarte w innych rozdziałach. Te dodatkowe elementy będą dołączone dopiero później , po zakończeniu studiów nad literaturą tolkienowską.
Utwór i realizowana w tym roku książka o muzyce w twórczości Tolkiena i jej przełożeniu na język instrumentów i głosów będą przedmiotem mojej pracy habilitacyjnej i mam nadzieję wzbogacą recepcję twórczości Tolkiena o nowe jakości. Z tego względu zamierzam też poszukiwać kontaktów z osobami które mogły by pomóc mi w napisaniu tej pracy, choćby poprzez wzbogacenie jej o stylową szatę graficzną, itp., czy konsultacje w zakresie języków stworzonych przez Tolkiena i podobne sprawy.
Niniejszej pracy podjąłem się z uwagi na wielkość pisarstwa Tolkiena a zarazem brak opracowań dotyczących muzyki w tym najgłębszym i najrozleglejszym znaczeniu. Ponadto mając do dyspozycji duży aparat orkiestrowy stwierdziłem , że mogę spróbować oddać całą potęgę brzmienia tej muzyki, zarazem nie tracąc nic z jej najdrobniejszych szczegółów. Stąd poświęciłem kilkanaście ostatnich miesięcy na tę pracę. Poczułem się także w obowiązku poinformować o zaistnieniu takiej kompozycji, bowiem nie odnalazłem w literaturze muzycznej nic, co by w podobny sposób potraktowało Silmarillion jako wzorzec literacki. Dlatego jeśli ktoś z Was będzie miał szansę dotarcia na koncert, wysłuchania tej kompozycji i wyrażenia swoich uwag będzie mi bardzo miło ( na koncercie będą też inne ciekawe utwory autorstwa innych twórców, ale nie związane z Tolkienem, szczegóły: http://musicapolonicanova.pl/program.html)
Utwór ma być nagrywany przez Polskie Radio i jak często w takiej sytuacji bywa, możliwe że będzie retransmitowany w radiowej Dwójce.

Robert Kurdybacha
Akademia Muzyczna we Wrocławiu

Wykonawcy:

Jerzy Maksymiuk – dyrygent
Krzysztof Fiedukiewicz – fagot
Maciej Grzybowski – fortepian
Cezary Duchnowski – media elektroniczne
Marcin Rupociński – media elektroniczne

Robert Kurdybacha – Ainulindalë ( wg Silmarillion J.R.R. Tolkiena)
Kazimierz Serocki – Pianophonie na fortepian, elektroniczne przetworzenie dźwięku i orkiestrę
Andrzej Panufnik – Koncert fagotowy
Paweł Mykietyn – II Symfonia

Bilety: 40 zł, 30 zł, ulgowe – 15 zł

Kategorie wpisu: Adaptacje tolkienowskie, Informacje medialne

5 Komentarzy do wpisu "Ainulindale na wielką orkiestrę synfoniczną …"

Tornene, dnia 03.02.2008 o godzinie 22:37

Łał! Co za wiadomość. Wybierasz się może, Valhallo?
Oby ktoś nagrał, bo brzmi to wielce obiecująco…

Nolimon, dnia 03.02.2008 o godzinie 23:19

Hm, hmmm… ciekawe jak to zabrzmi. Oby nie była to profanacja… 😉 chociaż po wysłuchaniu na żywo w Bielawie kawałka opery „Leithian” w bajecznym wykonaniu Adama Kleina i Tami Swartz jest nastawiony optymistycznie do tego typu przedsięwzięć :))

BTW, czy ktoś dysponuje nagraniem bielawskiej „Leithian” z MOKiSu? Miło byłoby posłuchać i powspominać 😉 Jednak wątpię, czy jakiekolwiek urządzenie nagrywające poradziło sobie z ich anielskimi głosami 😀

17. lutego nie mam szans na podróż do Wrocławia… :((

Elek Bregalad, dnia 04.02.2008 o godzinie 10:10

Hmmmm Adam Klein zostawił mi płyty z LEITHIAN, i powiedział, że można je kopiować więc…:)
We Wrocławiu będę na pewno. Autora poznałem osobiście przy okazji innych działań w moim rodzinnym mieście. Już nawiązałem z nim kontakt więc…….zobaczymy co z tego wyjdzie:)

Zair Ugru-nad, dnia 05.02.2008 o godzinie 9:06

Owszem, wybieramy kompanijną ekipą :-) Po koncercie napiszę coś w rodzaju recenzji-relacji :-)

Tornene, dnia 05.02.2008 o godzinie 18:56

Super! 😀
Udanej zabawy.

Zostaw komentarz