Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Wywiad z Tolkienem w radiu BBC (1971)

Sources: Tolkien Library

tolkien.jpgBardzo ciekawa informacja pojawiła się wczoraj w serwisie Tolkien Library. Myślę że wielu z Was, drodzy czytelnicy, chętnie odwiedzi tę stronę. Pojawił się na niej bowiem wywiad z J.R.R Tolkienem, który odbył się BBC 1971 roku. Ten chyba mało znany (jeśli w ogóle) wywiad został przeprowadzony przez Dennisa Gerrolta w programie 4, w audycji zatytułowanej Now Read On. Wywiad pojawił się dwa miesiące temu na stronie www.youtube.com. Dodatkowo słuchając tej dziesięciominutowej audycji (tylko na Tolkien Library) mamy możliwość śledzenia tego o czym mówią rozmówcy, dzięki zamieszczonej transkrypcji. Wywiad naprawdę bardzo ciekawy i godny polecenia.

Kategorie wpisu: Biografia Tolkiena, Wywiady

4 Komentarzy do wpisu "Wywiad z Tolkienem w radiu BBC (1971)"

Telperion, dnia 18.01.2008 o godzinie 3:31

Uwielbiam głos Tolkiena, to mamrotanie pod nosem, szybkie i impulsywne wypowiedzi, by za chwile pogrążyć się w zadumie. Trudno mi się zgodzić z teorią, iż Tolkien był zdenerwowany podczas tego wywiadu, dla mnie jego głos bardziej brzmi jakby profesor był zirytowany, niecierpliwy.. a jak Wy myślicie? Trudno uwierzyć, by Tolkien ze swoim doświadczeniem jako wykładowca, miał tremę podczas wywiadu radiowego.
Czy ktoś się z Was już spotkał z tym nagraniem wcześniej?

M.L., dnia 18.01.2008 o godzinie 10:36

Wywiad był znany, ale z tego co wiem jedynie z transkrypcji, a nie w formie zapisu dźwiękowego. Słyszeć go nie słyszałem, ale czytałem zapis.

Pozdrawiam

M.L.

dagobert, dnia 21.01.2008 o godzinie 19:19

Teraz lepiej rozumiem co mówi Ian Holm :)

eM-white, dnia 29.01.2008 o godzinie 13:03

Oczywiście że ten wywiad był już znany dawno temu :). Żeby go poznać, wystarczyło odkryć to co było przed wami zakryte, czyli Ainur Gate (www.ainurgate.prv.pl). Od dobrych 3lat w dziale download mam ten wywiad wraz z listingiem :D.

Tolkien Library widocznie nie spieszyło się z jego rozpowszechnianiem.

„wywiad Dennisa Gerrolta dla BBC Radio 4 (audycja Now Read On… emitowana w styczniu 1971) z J.R.R. Tolkienem. Plik zawiera zapis rozmowy w formacie Real Player oraz w formacie „.txt”” [z Ainur Gate]

Zostaw komentarz