Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Nieznany list Tolkiena do Pauline Baynes
(Unknown Tolkien’s letter to Pauline Baynes)

Zaprzyjaźniony serwis Ostatniego Przyjaznego Domu przekazuje nam informację o kolejnym nieznanym liście prof. Tolkiena (informacja z OPD). To niezwykle ciekawa korespondencja z artystką, która tak mocno związała swoją twórczość z książkami J.R.R. Tolkiena i C. S. Lewisa – z Pauline Baynes. List odkryto przy okazji aukcji domu aucyjnego Christie’s z 3 lipca 2007 r. (uzyskał tam cenę 7800 funtów!). Oto opis aukcji. List pochodził z kolekcji słynnego zbieracza, Albina Schrama.

Wizerunek bohaterów WP narysowany przez P. Baynes

Oto opis owego obiektu: pisany ręcznie i podpisany (‚J.R.R. Tolkien’) list do Pauline Baynes, wysłany z Merton College w Oksfordzie, dnia 4 czerwca 1949, 2 stronice. Za serwisem Ostatniego Przyjaznego Domu podajemy ten oto ciekawy fragment listu:

I ought to have written to you before to tell you of the great pleasure that your drawings in illustration of „Farmer Giles” have given me. My friends, very justly, said after seeing them that they had reduced the text to a commentary on the pictures. I am hoping soon to get some larger works published, and in a more ample fashion; and if so, I hope you might be interested, or at least have time to consider them. One, a long romance in sequel to The Hobbit, is finished after some years of work, and is being typed.
It is held up at the moment, since I am immersed in examinations and other weary business; but when it’s done, I wonder if I could prevail on you to glance at it.

Po polsku (tłumaczył R. Derdziński):

Powinienem był napisać do Pani wcześniej, żeby opisać wielką przyjemność, jaką było dla mnie otrzymanie od Pani ilustracji do Rudego Dżila. Moi przyjaciele, bardzo sprawiedliwie, po obejrzeniu ich powiedzieli, że redukują one mój tekst do roli komentarza opisującego grafiki. Mam nadzieję, że wkrótce opublikują moje większe prace, w bardziej obszernej formie. A jeżeli tak się stanie, mam nadzieję, że Panią zainteresują, albo przynajmniej weźmie je Pani pod uwagę. Jedno z nich, długa powieść – kontynuacja Hobbita, w końcu jest ukończona po kilku latach pracy i obecnie jest w druku.
Obecnie prace wstrzymałem ze względu na to, że ugrzęzłem w egzaminach i innych nużących sprawach. Kiedy jednak będzie temu koniec, ciekaw jestem czy uda mi się Panią nakłonić do przyjrzenia się tamtej pracy.

List ten przypomina inny skierowany przez Tolkiena do wydanictwa Allen & Unwin z 16 marca 1949 r. (nr 120 w zbiorze opublikowanych Listów). Szkoda, że Pauline Baynes ostatecznie nie zilustrowała Hobbita i Władcy Pierścieni. Jej wizję Śródziemia znamy tylko z okładki Hobbita, specjalnej mapy do Hobbita i drugiej do Władcy oraz z ilustracji od książek Przygody Toma Bombadila oraz Bilbo’s Last Song.

Źródło: Ostatni Przyjazny Dom

Kategorie wpisu: Biografia Tolkiena, In Westron (English), Listy Tolkiena

Brak komentarzy do wpisu "Nieznany list Tolkiena do Pauline Baynes
(Unknown Tolkien’s letter to Pauline Baynes)"

Zostaw komentarz