Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

50-lecie tolkienowskiej kolekcji rękopisów w bibliotece Marquette University (USA)

Przedruk ze strony Tolkien Library.

Rękopis Tolkiena ze zbiorów w MarquetteMija właśnie pięćdziesiąt lat od chwili, gdy w Departamencie Zbiorów Specjalnych Archiwum Uniwersyteckiego na Marquette University w Milwaukee (USA) znalazły się rękopisy profesora Tolkiena. Jest zatem powód do świętowania! Częścią rocznicowych celebracji będzie wykład w Raynor Library’s Conference Center dnia 4 października 2007. Wcześniej swoje wykłady w Marquette przedstawili Tom Shippey (2001), Doug Anderson (2002) a ostatnio Eduardo Segura (2006)… Tym razem pojawi się nie kto inny jak John D. Rateliff!

Dla tych, którzy nie wiedzą w jaki sposób oryginalne rękopisy i szkice do trzech najważniejszych książek Tolkiena – Hobbita, Rudego Dżila i Władcy Pierścieni – wraz z rękopisem książki dla dzieci pt. Mr. Bliss znalazły się w Marquette, poniżej przedstawiamy którą historię.

Biblioteka Marquette University

 

William B. Ready (1914-1981), dyrektor bibliotek uniwersyteckich w Marquette w latach 1956-1963 zakupił rękopisy od Tolkiena w roku 1956. Ready uznał Władcę Pierścieni za dzieło wybitne zaraz po jego publikacji, na długo zanim Tolkien stał się sławnym pisarzem. W tamtej dobie żadna inna instytucja nie wyrażała zainteresowania rękopisami Tolkiena. 1500 funtów szterlingów zapłaconych za rękopisy to niewątpliwie jeden z najlepszych interesów w XX wieku! Pierwsze rękopisy dotarły do Marquette w roku 1957 – pięćdziesiąt lat temu. Manuskrypt Władcy Pierścieni dotarł tam rok później. Osobiste i akademickie notatki Tolkiena wraz z innymi rękopisami (Silmarillionem i Liściem, dziełem Niggle’a) znajdują się jednak w innym zbiorze – w Bibliotece Bodlejskiej (Bodleian Library) na Uniwersytecie Oksfordzkim w Anglii.

Od roku 1957 kolekcja w Marquette bardzo się rozrosła. Pamiętamy może informację o emerytowanej bibliotekarce z Vancouver, Grace Funk, która sprzedała swoją kolekcję 2376 tolkienowskich eksponatów bibliotece Marquette w roku 2003. Niektórzy też mają może w pamięci tzw. The Blackwelder Collection, która została podarowana Marquette University w roku 1982. Uważa się, że była to największa pojedyncza kolekcja drugorzędnych tolkienowskich źródeł, jaką kiedykolwiek udało się zebrać. Cała kolekcja w Marquette to niewątpliwie wyraz hojności i entuzjazmu badaczy i miłośników Tolkiena.

Wykład z okazji pięćdziesięciolecia kolekcji

Departament Zbiorów Specjalnych (The Department of Special Collections) ogłosił, że tegoroczny wykład wygłosi tam John D. Rateliff. Autor pracy The History of ‚The Hobbit‚ (HarperCollins, 2007) otrzymał stopień doktora literatury właśnie na tym uniwersytecie – na Marquette University. Pracował z rękopisami w uniwersyteckiej bibliotece przez 25 lat! Rateliff zajmie się tematem „A Kind of Elvish Craft: Tolkien as Literary Craftsman” (‚Rodzaj elfiego rzemiosła: Tolkien jako rzemieślnik literacki’). Po wykładzie będzie czas na pytania publiczności oraz na podpisywanie książki przez autora. Całą imprezę sponsoruje Libraries’ Tolkien Archives Fund. The Tolkien Archives Fund finansuje też konferencję naukową pt. „The Lord of the Rings 1954-2004: Scholarship in Honor of Richard E. Blackwelder” oraz towarzyszące jej publikacje.

Co zawiera kolekcja tolkienowska?

Na podstawie nowego numeru Beyond Bree, tolkienowska kolekcja w Marquette zawiera prócz rękopisów Tolkiena 684 książki o jego twórczości, 274 numery czasopism (w tym Beyond Bree), 64 prace naukowe i 41 nagrania audio-wizualne.

Kategorie wpisu: Fandom tolkienowski

1 komentarz do wpisu "50-lecie tolkienowskiej kolekcji rękopisów w bibliotece Marquette University (USA)"

Elendilion - Tolkienowski Serwis Informacyjny » Blog Archive » Tolkienalia w Bibliotece Bodlejskiej, dnia 21.06.2007 o godzinie 11:51

[…] niżej o bibliotece Marquette University i o tamtejszych zbiorach tolkienowskich. Warto wspomnieć o […]

Zostaw komentarz