Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Vinyar Tengwar nr 49 i wieści o języku ludu Bëora

Jak dowiedział się Galadhorn, już niedługo poznamy spis treści nowego numeru Vinyar Tengwar! Carl Hostetter napisał, że czasopismo zostanie opublikowane pod koniec maja tego roku! To bardzo dobra wiadomość.

Spodziewam się publikacji Vinyar Tengwar nr 49 w okolicach końca maja.

Wiemy, że będzie to kontynuacja materiałów nt. liczebników i nazw palców, ale jak zwykle przy okazji dowiemy się na pewno mnóstwo o gramatyce quenyi i sindarinu z czasów Władcy Pierścieni! Może poznamy ten obiecany wcześniej długi i nowy tekst w quenyi lub sindarinie?

Na liście dyskusyjnej Lambengolmor zaś Carl F. Hostetter napisał co nie co na temat taliski (języka ludu Bëora) i wyjaśnił czym był dokument o niej, który zaprezentował na ELFconie:

Już już wiadomo, Tolkien rozwinął gramatykę taliski do wysokiego poziomu (porównywalnego z tym, do którego rozwinął gramatykę innych swoich języków poza qenyą/quenyą i goldogrinem/noldorinem/sindarinem): znacznie bardziej niż, np. adûnaica czy khuzdûlu. Ale gramatyka taliski jest ściśle powiązana z gramatyką i słownictwem języków elfickich, w kształcie, w jakim istniały w czasie jego tworzenia – fakt, który nie był tak znacząco oczywisty, kiedy pierwszy raz go pojęliśmy, ponieważ wtedy mieliśmy tylko garstkę innych tekstów – i rzeczywiście musi być datowany na czas, kiedy może być przedstawiony w swoim właściwym kontekście; np. kiedy zostanie osiągnięty odpowiedni etap w chronologicznej prezentacji elfickich dokumentów Tolkiena.

Dokument, który przygotowałem i przedstawiłem podczas ELFconu był niczym więcej niż alfabetycznym spisem całego słownictwa taliski cytowanego w gramatyce taliski, z kilkoma spekulatywnymi uwagami na temat powiązań elfickich. Tak więc nie zostanie opublikowany osobno, jako kompletne wydanie całej gramatyki – znowu, we właściwym czasie i kontekście – zastąpi to.

Tak więc za jakiś czas czeka nas pewnie spora dawka informacji na temat tego języka. Swoją drogą trochę zastanawiające jest stwierdzenie Hostettera, że Tolkien napisał o jej gramatyce ‚mniej niż o quenyi czy sindarinie’ i ‚więcej niż o adûnaicu czy khuzdûlu’, a ‚porównywalnie z innymi językami’… Ale którymi, skoro o całej reszcie wiemy jeszcze mniej? Pasowałby tu tylko telerin, więc być może zostanie opublikowanych tyle informacji o talisce ile o nim? Ewentualne teksty zostaną opublikowane prawdopodobnie w Parma Eldalamberon. Wszystko to, co dzisiaj wiemy o talisce można znaleźć na stronie Ardalambion.

Kategorie wpisu: Lingwistyka

1 komentarz do wpisu "Vinyar Tengwar nr 49 i wieści o języku ludu Bëora"

Nol, dnia 07.05.2007 o godzinie 18:04

Eru Jedyny, wspaniała wiadomość :)) Zastanowię się nad zamówieniem.

Zostaw komentarz